Dlaczego dobranie diety jest takie trudne?

Przejście na dietę to dla nas czasem konieczność, a kiedy indziej jest podyktowana celem, który możemy osiągnąć tylko dzięki niej. Kiedy zabieramy się za szukanie odpowiedniej dla siebie, może się okazać, że to wyzwanie nas zupełnie przerośnie. Dobranie idealnej diety pod siebie jest bardzo trudne i osoba, która mierzy się z tym pierwszy raz, przejdzie przez wiele niepowodzeń, nawet jeśli zwróci się do specjalisty.

Czasami nawet porządny specjalista może nie dać rady nam na początku pomóc. Dzieje się tak dlatego, że nie zna nas on jeszcze i nie wie do końca, co może nam zaproponować. Nie oznacza to, że wizyta u dietetyka nie ma żadnego sensu, wręcz przeciwnie, ale często musimy uzbroić się w cierpliwość. Każdy organizm jest inny i dietetyk nie od razu będzie wiedział, z kim ma do czynienia. Na pewno po czasie uda wam się wypracować idealną dietę, ale może się też zdarzyć, że dietetyk ma dla Ciebie gotowy plan i nie jest zainteresowany wysłuchaniem Cię. Wtedy warto z niego po prostu zrezygnować.

Kiedy szukamy diety na własną rękę, cały proces może się okazać bardzo skomplikowany. Przede wszystkim zdrowe diety często nie są tanie i polecają nam sięgnięcie po produkty niedostępne w naszym najbliższym supermarkecie. To niestety bardzo nas zniechęca albo niepotrzebnie wychudza nasz portfel. Sprowadzanie potraw z egzotycznych krajów nie ma sensu. Żyjesz od dziecka w konkretnym klimacie, poszukaj więc czegoś dla siebie w ofercie, którą przygotowała dla Ciebie lokalna natura. Czasami to, co odległe i nieznane, może Ci zaszkodzić bardziej, niż nieprzejście na dietę w ogóle.

Poszukiwanie diety jest o tyle trudne, że nigdy nie wiesz, jak twój organizm na nią zareaguje. Może się okazać, że masz alergię na jakiś jej składnik, którego nigdy wcześniej nie próbowałeś. Być może twój organizm czegoś nie toleruje albo czuje się po czymś osłabiony. Jeśli tak jest, musimy szukać diety dalej albo zacząć ją modyfikować zgodnie ze swoimi upodobaniami. A to może doprowadzić nas do punktu wyjścia. Jak więc szukać diety? Trzeba uzbroić się w cierpliwość i nie poddawać się. To jedyny pewny sposób na znalezienie dokładnie tego, co jest nam potrzebne bez narażania się na powikłania zdrowotne.